Knyga „Kelio žmonės II“. Juozas Steponkevičius

Knyga „Kelio žmonės II“. Juozas Steponkevičius

Standartinė Kelio žmonės » Ant Gru 06, 2016 9:11 am

Knyga „Kelio žmonės II“, skyrius: Veteranų klubas. Tokios vienybės ir sutarimo galima net pavydėti.
Juozas Steponkevičius, VĮ „Kelių muziejus“ įkūrėjas ir ilgametis vadovas

Kelio pradžia ir kodėl jau turėjau būti miręs
– Tais laikais, kai baigiau berniukų gimnaziją, apie kelią išvis nieko nesupratau. Keliuose atsidūriau, galima sakyti, tik dėl stipendijos. Bet niekada to nepasigailėjau. Įdomus darbas – lauke, esi neuždarytas. Paskyrė į Alytų. Darbų vykdytoju išdirbau dvejus su puse metų. Jaunas pradėjau dirbt, „zbitkų“ netrūkdavo, bet ir rimtų sukrėtimų teko patirti. Kai dabar pagalvoju, jau seniai miręs turėjau būti.

Pamenu, Druskininkuose statėme tiltą per Ratnytėlės upę. Dirbome su dyzeline poliakale. Ji periodiškai krisdavo iš maždaug 8 metrų aukščio. Darbų įkarštyje vienu momentu pasitraukiau kelis centimetrus į šoną ir iškart ant įspaustų mano pėdsakų nukrito skridinys nuo troso. Net prakaitas išpylė.

Netoli tos vietos buvo įsikūrusi klebonija, o kunigas vis ateidavo darbų pasižiūrėti. Mat kai kaldavom poliakale, visa klebonija drebėdavo. Tą dieną klebonas ir vėl atėjo, papasakojau jam tą nutikimą, parodžiau skridinį, o jis ir sako: „Aš, Juozai, visada už tave meldžiuosi, geras tavo darbas, bet labai pavojingas.“

Padirbęs darbų vykdytoju, patekau į kontorą, į technikos skyrių. O iš ten pakvietė į Vievį, nes atsilaisvino vyriausiojo inžinieriaus vieta. Į Vievį atvažiavau jau vedęs, tas pareigas ėjau 12 metų.
Per tą laiką atsilaisvino ir viršininko vieta. Skambina man vieną dieną iš partijos komiteto ir sako: „Norėtume tave, Juozai, viršininku skirt, bet negalime, esi nepartinis. Nebent atbuline data prieš metus parašysi prašymą, kad nori būt partijos kandidatu.“ Na, sakau, pagalvosiu.

Nuvažiuoju pas mamą, kuri, aišku, irgi tikinti, ir viską papasakoju. O ji ir sako: „Reikia, tai reikia, tik būk geras ir teisingas. Tada ir partijai, ir Dievui, ir žmonėms bus gerai.“ Šitie žodžiai man įstrigo ilgam. Jais vadovavausi visą savo gyvenimą ir kitiems patariu. Taigi buvau paskirtas viršininku, dirbau juo net 22 metus. Visko per tuos metus buvo, ir griežtų papeikimų esu gavęs.

Kelių muziejaus pradžia
Viskas prasidėjo nuo žvėrelių. Kadangi pats esu medžiotojas, 1987 metais pradėjau rinkti eksponatus savo muziejui. Norėjau oficialiai jį atidaryti, kreipiausi su prašymu. Bet atsakymas buvo neigiamas, esą, kam reikalingas toks mažas muziejus, priduok viską į Kauno zoologijos sodą! Bet eksponatų aš neatidaviau. Po kiek laiko vis tiek išsikovojau, kad mano mažasis muziejus būtų oficialiai įkurtas kelių valdybos patalpose.

Taip susiklostė, kad susibendravom su geologais iš Uralo. Jie vis atvykdavo poilsiauti į Palangą. O paskui traukiniu iš Uralo dėžėse vis atsiųsdavo mineralų. Kam man jie? Juk tai yra kelio pagrindas! Apskritai – be geologijos nebūtų nei kelio, nei asfalto, nei betono. 1992 metais atvyko ministras, apžiūrėjo geologijos eksponatus, žvėrelių iškamšas ir palaimino mintį kurti Kelių muziejų. Oficialiai jis buvo atidarytas 1995 metų spalio 19 dieną.

Eksponatai atkeliavo iš visos Lietuvos. Kai kuriuos suvežė žmonės, kitų pats ieškojau, važinėjau, tariausi, kad atiduotų. Pavyzdžiui, pirmieji Smetonos laikų traktoriai iš viso buvo tik trys, du iš jų – mūsų muziejuje.

Plentvoliai, „gudronatoriai“. Sovietiniais laikais sunku būdavo tuos mechanizmus iš kelių priežiūros įmonių „išmušti“. Jų „nurašyti“ taip paprastai nepavykdavo, nes oficialiai juos reikėdavo atiduoti į metalo laužą. Šiuo metu muziejus talpina apie 6 tūkstančius eksponatų – žvėrių, žemės gelmių mineralų ir kelių mechanizmų. Kasmet jų pažiūrėti atvažiuoja apie 6 tūkstančius lankytojų. Širdis džiaugiasi, kai matau tokį srautą žmonių. Kita vertus, gaila, kai matau, kad mūsų jaunoji karta visai nepažįsta mūsų žvėrelių.

Yra buvę ir už širdies griebiančių susitikimų. Štai kad ir muziejun atskubėjęs senas kelininkas, dzūkas. Pasirodo, jis sužinojo, kad jo „gudronatorius“ – smalą pilantis mechanizmas – atsidūrė mūsų muziejuje. Reikėjo matyti žmogaus ir tos mašinos susitikimą! Daugybę metų su ja dirbęs, joje valgęs ir miegojęs, žmogus net apsiverkė. Atrodo, tai tik mašina, bet...

Mano žiniomis, turtingiausias kelių muziejus yra Suomijoje. Įspūdį daro ir norvegų kelių muziejus, jo teritorija – net 14 hektarų. Žinau, kad ten ne tik technika eksponuojama, bet ir vizualiai parodoma, kaip, pvz., gręžiamas tunelis ir pan. Ir Lietuvoje kažko panašaus norėtųsi.

Juokingos istorijos iš gyvenimo kelyje
Vyko kelio darbai, ką tik išpiltas kelio pagrindas. Pusė kelio buvo uždaryta, kaip ir priklauso – užkardas, „plyta“. Pasitaikyk tu man, kad kaip tik tuo metu keliu važiavo plentų valdybos viršininkas Vladislovas Martinaitis. Vairuotojas, matyt, nusprendė, kad ženklai tokiam ekipažui negalioja. Kaip važiavo, taip ir nuvažiavo ta karšta smala.

Kelininkai sukruto, pradėjo piktintis, bet automobilis ir pats netrukus sustojo. Staiga prie mašinos paknopstom pribėgo kelininkė Jadvyga su „šiūpeliu“ rankose ir kad tvos per variklio dangtį šaukdama! Natūralu, moteris piktinosi, kad ir vėl viską teks iš naujo daryti, kelią taisyti. Ir čia iš automobilio išlipa nuščiuvęs V. Martinaitis. Žiūri, klausosi, o paskui ir sako: „Va tokie turi būti kelininkai, tvarka turi būti!“
Kitas kuriozinis nutikimas įvyko, rodos, 1975 metais. Tuomet per Obelės upę einantį medinį tiltą keitėme gelžbetoniniu. Ministras pats turėjo objektą priimti, visi laukėm. O prieš tai buvo sutarta, kad atvažiuos viršininkas A. Butkūnas. Jis irgi dar norėjo patikrinti, apžiūrėti. Ir atsitik tu man taip, kad brigadoje vienas darbininkas neblaivus buvo. A. Butkūnas ir sako: „Bėk, slėpkis po tiltu, kad ministras nepamatytų!“

Tada „mobiliakų“ nebuvo, niekas nežinojo, kada tas ministras konkrečiai atvažiuos. O atvyko jis labai greitai. Apžiūrėjo tiltą, o paskui ir sako: „Na, o dabar pažiūrėkim, kaip tiltas iš apačios atrodo.“ Pasirodo, tas neblaivus darbininkas iki tilto taip ir nebuvo spėjęs nueit – nugriuvo girtas į žolę netoli keliuko. Jis, matyt, išgirdo, kad rusiškai kalba, pagalvojo – ministras. Tik strykt, pašoko, atidavė pagarbą ir vėl nugriuvo! A. Butkūnas griebėsi už galvos, kas dabar bus? Bet skaudžių pasekmių nebuvo. Prieš lipdamas į automobilį, V. Martinaitis viršininką A. Butkūną tik perspėjo: „Tu tik griežtai jo nebausk.“
Kas dar laukia ateityje?

Žiūriu į padėkų knygą ir džiaugiuosi: visi dėkoja, linki plėstis. Muziejuje kartais vyksta Seimo posėdžiai, įvairūs kelių policijos pasitarimai. Aš manau, kad tokia aplinka kur kas geresnė nei įprasta posėdžių salė. Kokia dabar mano svajonė? Reikia restauruoti daug senos technikos. Norėtųsi kitų patalpų. Trūksta pinigų. Prieš krizę tam lyg ir buvo numatyta lėšų, deja, kol kas rezultatų nėra.

Gyvenime daug gražių žodžių apie kelius esu girdėjęs. Štai, atsimenu, vienos Azijos valstybės prezidentas yra pasakęs: mes valstybę kurti pradėsime nuo duonos, mokyklų ir kelių. Sutinku, kad keliai visada bus visa ko pagrindas. Nepaprastai teisingos ir kelininko Antano Andrijono eilės:

Keliai keliai, mana svajonė
Ir mano ilgesio daina.
Tiktai keliai suartins žmones,
Tik iš kelių sugrįžta toluma.
Prikabinti failai
Juozas Steponkevičius.jpg
Juozas Steponkevičius.jpg (41.29 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (1).jpg
''Kelių muziejus'' (1).jpg (64.4 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (2).jpg
''Kelių muziejus'' (2).jpg (53.3 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (3).jpg
''Kelių muziejus'' (3).jpg (60.74 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (4).jpg
''Kelių muziejus'' (4).jpg (61.57 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (5).jpg
''Kelių muziejus'' (5).jpg (59.39 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (6).jpg
''Kelių muziejus'' (6).jpg (52.57 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (7).jpg
''Kelių muziejus'' (7).jpg (60.84 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (8).jpg
''Kelių muziejus'' (8).jpg (53.21 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (9).jpg
''Kelių muziejus'' (9).jpg (54.61 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (10).jpg
''Kelių muziejus'' (10).jpg (52.27 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (11).jpg
''Kelių muziejus'' (11).jpg (44.71 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
''Kelių muziejus'' (12).jpg
''Kelių muziejus'' (12).jpg (43.62 KiB) Peržiūrėta 1478 kartus(ų)
Kelio žmonės
Site Admin

Grįžti į Bendruomenės nariai

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių